Facklig kontakt i landsting, region och kommun

Här hittar du kontaktinformation till din lokala fackliga kontakt. Välj ditt län eller region och hitta kontaktpersoner i landsting, region och kommun.

Blekinge län

Landstinget Blekinge

Kontakta Psykologförbundets kansli.

Kommun

Ronneby
Kontakt: Sima Wolgast
Telefon: 0709-808650

Dalarnas län

Landstinget Dalarna

Kontakt: Frida Rosenström
Telefon: 023-49 12 39
E-post: frida.rosenstrom@ltdalarna.se

Gävleborgs län

Region Gävleborg

Kontakt: Benny Fröjd
E-post: benny.frojd@regiongavleborg.se

Kommun

Bollnäs kommun
Kontakt: Kristina Wirén
Telefon: 070-300 54 62

Kontakt: Marie Bergman
E-post: marie.bergman@bollnas.se

Jämtlands län

Region Jämtland Härjedalen

Kontakt: Linda Petersson
Telefon: 0702-163689  
E-post: linda.petersson@regionjh.se

Kommun

Kramfors
Kontakt: Sanna Valijani Sjödin

Östersunds kommun
Kontakt: Peter Leiler
E-post: peter.leiler@zonline.se

Jönköpings län

Region Jönköpings län

Kontakta förbundets kansli.

Kalmar län

Landstinget i Kalmar län

Kontakt: Charlotte Blomqvist
Telefon: 0480-842 40
E-post: charlotte.blomqvist@ltkalmar.se

Kommun

Hultsfred
Kontakt: Torben Lundholm
Telefon: 0495 - 24 11 07

Nybro
Kontakt: Ibelises Pozo Karlsson
Telefon: 0481 45268

Oskarshamn
Kontakt: Elisabeth Shahin Widmark
Telefon:  0491-883 67

Kronobergs län

Region Kronoberg

Kontakta Psykologförbundets kansli.

Kommun

Ljungby
Kontakt: Linda Franzén
Telefon: 0372784104
E-post: linda.franzen@ljungby.se

Norrbottens län

Norrbottens läns landsting

Kontakt: Lars Jacobsson
Telefon: 0923-763 37
E-post: lars.jacobsson@nll.se

Kommun

Luleå
Kontakt: Joel Rutschman
Telefon: 0920- 45 30 00

Region Gotland

Region Gotland

Kontakt: Roland Engström
Telefon: 0498-269446
E-post: roland.engstrom@gotland.se

Kontakt: Alexander Engdahl
E-post: alexander.engdahl@gotland.se

Kontakt: Julia Åkesson 
E-post: julia.akesson@gotland.se

Region Halland

Landstinget Halland

Kontakta förbundets kansli.

Kommun

Falkenberg
Kontakt: Kristin Gustavsson
E-post: kristin.gustavsson@falkenberg.se

Kungsbacka
Kontakt: Anna Bäckman
Telefon: 0300-83 55 51  
E-post: anna.backman@kungsbacka.se

Varberg
Kontakt: Gunnel Hentilä
Telefon: 0340-69 71 49

Skåne län

 

 

Region Skåne

Kontakt: Maria Nermark
Telefon: 0768-93 01 11
E-post: maria.nermark@skane.se

Kommun

Bromölla
Kontakt: Ronny Gunnarsson
Telefon: 0456 - 82 22 19

Eslöv
Kontakt: Tinka-Lill Lodén
Telefon: 0413-620 27, 0725-22 53 76

Helsingborg
Kontakt: Fredric Borgman
Telefon: 042-10 69 61
E-post: fredric.borgman@helsingborg.se

Höganäs
Kontakt: Yvonne Tapper-Bergendahl
Telefon: 042-33 73 09

Klippan
Kontakt: Thomas Löfgren
Telefon: 0435-283 44
E-post: thomas.lofgren@klippan.se

Kristianstad
Kontakt: Karin Öhman 
E-post: karin.ohman@utb.kristianstad.se

Kävlinge
Kontakt: Kerstin Heinat
Kontakt: 046-73 90 00

Landskrona
Kontakt: Maria Härdin
Telefon: 0418-47 41 24

Lomma
Kontakt: Dan Teglund
Telefon: 040 - 641 10 29

Lund
Kontakt: Gorana Holm
E-post: gorana.holm@lund.se

Malmö
Kontakt: Anna Tidman
E-post: anna.tidman@malmo.se 

Simrishamn
Kontakt: Emma Danielsson
E-post: emma.danielsson@simrishamn.se

Staffanstorp
Kontakt: Julia Stenberg
Telefon: 0703-55 97 35

Svedala 
Kontakt: Håkan Gunér
Telefon: 0709-89 67 85
E-post: hakan.guner@svedala.se

Vellinge
Kontakt: Ann-Charlotte Jardby
Telefon: 040-42 52 31

Ängelholm
Kontakt: Eva Jönsson
Telefon: 0431-872 05

Östra Göinge
Kontakt: Sofia Eriksson
Telefon: 044-775 61 03
E-post: sofia.eriksson@ostragoinge.se

Stockholm län

 

Stockholms läns landsting
Kontakt: Liisa Holtay
Telefon: 08-123 404 84, 070-967 64 72
Kommun
Botkyrka
Kontakt: Marie Elmgard
E-post: marie.elmgard@botkyrka.se

Ekerö
Kontakt: Zandra Christansen
E-post: zandra.christiansen@ekero.se

Järfälla
Kontakt: Soma Amin 
Telefon: 08-580 297 56
E-post: soma.amin@jarfalla.se

Nacka
Kontakt: Eva-Christina Bergander
Telefon: 070-431 77 82

Sigtuna
Kontakt: Irma Pettersson
Telefon: 08-591 266 44

Stockholm stad
Kontakt: Krassimira González
E-post: krassimira.gonzalez@stockholm.se

Södertälje
Kontakt: Jasna Vidacic
Telefon: 08-523 03 279
E-post: jasna.vidacic@sodertalje.se

Upplands-Bro
Kontakt: Ulla Eriksson Ek
Telefon: 08-581 691 88

Vallentuna
Kontakt: Michéle Alonzo Bocké
Telefon: 08-587 857 61

Södermanlands län

Landstinget Sörmland 
Kontakt: Helena Seidl Dahlqvist
Telefon: 0150-562 32

Kommun

Katrineholm
Kontakt: Erika Johansson
Telefon: 070-33 38 123

Uppsala län

Landstinget Uppsala län
Kontakt: Karin Settergren
Telefon: 0171-418410
E-post: psykologforbundet.lul@lul.se

Kommun

Enköping
Kontakt: Helene Sjöqvist 
Telefon: 0171-626360
E-post: helene.sjoqvist@utb.enkoping.se

Håbo
Kontakt: Mervi Kreivi
Telefon: 0171-52638
E-post: mervi.kreivi@edu.habo.se

Uppsala
Kontakt: Marie-Louise Airikka Pilichi
Telefon: 018-727 86 11

Värmlands län

Landstinget i Värmland 
Kontakt: Petter Tunlind
Telefon: 0546-173 26
E-post: petter.tunlind@liv.se

Kommun

Arvika
Kontakt: Ove Jernström
Telefon: 0570-819 81

Forshaga
Kontakt: Mikael Nyberg
Telefon: 0541-720 79

Karlstad
Kontakt: Pille Kustov
E-post: pille.kustov@karlstad.se

Västerbottens län

Västerbottens läns landsting
Kontakt: Yannick Kercoff
Telefon: 0910 770702

Kommun

Skellefteå
Kontakt: Thomas Hahr
Telefon: 0910-71 27 19

Västernorrlands län

Landstinget Västernorrland
Kontakt: Johan Thelander
E-post: johan.thelander@lvn.se

Kommun

Kramfors
Kontakt: Gunnar Widerström
Telefon: 0612-804 05

Sundsvall
Kontakt: Jeanette Stenwall
Telefon: 073-274 59 64
E-post: jeanette.stenvall@sundsvall.se

Timrå
Kontakt: Marit Tallkvist
Telefon: 0601-632 31

Örnsköldsvik 
Kontakt: Eva Sahlin
Telefon: 073-064 60 26
E-post: eva.a.sahlin@ornskoldsvik.se

Västmanlands län

Landstinget i Västmanland
Kontakt: Anna-Carin Unnebäck
E-post: anna-carin.unneback@regionvastmanland.se

Västra Götalands län

Västra Götalandsregionen
Kontakt Annika Westergård

Kommun

Alingsås
Kontakt: Anders Hallström
E-post: anders.hallstrom@alingsas.se

Borås
Kontakt: Linda Eklund
E-post: linda.eklund@boras.se

Falköping
Kontakt: Carina Hultman
Telefon: 0515-885466

Göteborg stad
Kontakt: Tove Gelin
Telefon: 0736664257
E-post: tove.gelin@vastra.goteborg.se

Härryda 
Kontakt: Susanna Axelsson
Telefon: 031-724 8372
E-post: susanna.axelsson@harryda.se

Kungsbacka
Kontakt: Anna Bäckman
Telefon: 0300-835551
E-post: anna.backman@kungsbacka.se

Kungälvs
Kontakt: Ann Karlsson
Telefon: 0733-726458
Epost: annelisabeth.karlsson@kungalv.se

Lerum
Kontakt: Mervi Helles
Telefon: 0302-521405
E-post: mervi.helles@lerum.se

Lidköping
Kontakt: Mia Ejnefjäll
Telefon: 0510-771235
E-post: mia.ejnefjall@lidkoping.se

Lysekil
Kontakt: Karin Harrysson Carlsson
Telefon: 0523-613 169

Partille
Kontakt: Joel Pousette
Telefon: 031-792 14 13
E-post: joel.pausette@partille.se

Skövde
Kontakt: Maria Andersson
Telefon: 0500-49 78 32
E-post: maria.k.andersson@skovde.se

Sotenäs
Kontakt: Elisabeth Helge
Telefon: 0523-66 46 16

Stenungsund
Kontakt: Bodil Levin Lagerlöf
Telefon: 0303-73 25 46

Tanum
Kontakt: Bengt Carlsson
Telefon: 0525-182 01

Trollhättan
Kontakt: Helen Johansson
E-post: helen.e.johansson@trollhattan.se

Uddevalla
Kontakt: Jonas Olsson
E-post: jonas.olsson@uddevalla.se  
Telefon: 0522-69 75 34

Ulricehamn
Kontakt: Mikael Odhage
Telefon: 0321-59 53 15

Örebro län
 

Region Örebro län
Kontakt: Izabela Adamiak
E-post: psykologforeningen.oll@regionorebrolan.se

Kommun

Hällefors
Kontakt: Birgitta Palm Andersson
Telefon: 0591-64317

Karlskoga
Kontakt: Jonas Wallengren
E-post: jonas.wallengren@karlskoga.se

Lindesberg
Kontakt: Teodor Ek
E-post: teo.ek.84@gmail.com

Örebro
Kontakt: Helena Lissén-Hallonqvist
E-post: helena.lissen.hallonqvist@orebro.se

Östergötlands län

 

Region Östergötland

Kontakt: Andreas Björklind
E-post: andreas.bjorklind@regionostergotland.se 

Kommun

Linköping
Kontakt: Elisabeth Carlsson
E-post: elisabeth.carlsson@linkoping.se

Norrköping
Kontakt: Anna Pralica
Telefon: 0111-51267
E-post: anna.pralica@edu.norrkoping.se