Facklig kontakt i landsting, region och kommun

Här hittar du kontaktinformation till din lokala fackliga kontakt. Välj ditt län eller region och hitta kontaktpersoner i landsting, region och kommun.

Blekinge län

Region Blekinge

Kontakt: Elin Lagebrand
mail: elin.lagebrand@regionblekinge.se
Telefon
: 0455-73 59 45 

Kommun

Karlskrona
Kontakt: Rasmus Elmelid
mail: rasmus.elmelid@karlskrona.se
Telefon: 0455-32 13 43

Ronneby
Kontakt: Sima Wolgast
Telefon: 0709-808650

Dalarnas län

Region Dalarna

Ylva Nordesjö
E-mail: Ylva.Nordesjo@ltdalarna.se
Tel nr: 023-49 16 42

Gävleborgs län

Region Gävleborg

Kontakt: Benny Fröjd
E-post: benny.frojd@regiongavleborg.se

Kommun

Bollnäs kommun
Kontakt: Kristina Wirén
Telefon: 070-300 54 62

Kontakt: Marie Bergman
E-post: marie.bergman@bollnas.se

Jämtlands län

Region Jämtland Härjedalen

Kontakt: Linda Petersson
Telefon: 0702-163689  
E-post: linda.petersson@regionjh.se

Kommun

Åre
Fanny Blomé
Telefon: 0730-754428 
E-post: fanny.blome@are.se

Östersund
Kontakt: Peter Leiler
E-post: peter.leiler@zonline.se

Jönköpings län

Region Jönköpings län

Kontakta förbundets kansli.

Kommun

Jönköping
Kontakt: Klas Nyrinder
Telefon: 036-105906
E-post: klas.nyrinder2@jonkoping.se

Kalmar län

Region Kalmar län
Kontakt: Anders Rönnberg
Telefon: 0490 - 872 72
E-post: anders.ronnberg@regionkalmar.se

Kommun

Hultsfred
Kontakt: Torben Lundholm
Telefon: 0495 - 24 11 07

Kalmar
Kontakt: Samuel Vendel

Nybro
Kontakt: Ibelises Pozo Karlsson
Telefon: 0481 45268

Oskarshamn
Kontakt: Elisabeth Shahin Widmark
Telefon:  0491-883 67

Kronobergs län

Region Kronoberg

Kontakta Psykologförbundets kansli.

Kommun

Norrbottens län

Region Norrbotten
Kontakt: Ulrika Hegstam
Telefon: 070-254 26 44
E-post: ulrika.hegstam@norrbotten.se

Kommun

Boden
Kontakt: John Näsling
E-post: john.nasling@boden.se

Luleå
Kontakt: Anne Luthström 
Telefon: 0920-45 41 84
E-post: anne.luthstrom@skol.lulea.se

Region Gotland

Region Gotland

Kontakt: Aron Sjöberg 
mail: aron.sjoberg@gotland.se
Tfn: 0498-268702

Region Halland

Region Halland
Kontakt: Rebecka Vahlström
mail: rebecka.vahlstrom@regionhalland.se
Telefon: : 0340-48 15 69

Kommun
Halmstad
Jon Lindén

Falkenberg
Kontakt: Kristin Gustavsson
E-post: kristin.gustavsson@falkenberg.se

Kungsbacka
Kontakt: Anna Bäckman
Telefon: 0300-83 55 51  
E-post: anna.backman@kungsbacka.se

Varberg
Kontakt: Gunnel Hentilä
Telefon: 0340-69 71 49

Skåne län

Region Skåne
Kontakt: Maria Nermark
Telefon: 0768-93 01 11
E-post: maria.nermark@skane.se


Kommun

Bromölla
Kontakt: Ronny Gunnarsson
Telefon: 0456 - 82 22 19

Eslöv
Kontakt: Tinka-Lill Lodén
Telefon: 0413-620 27, 0725-22 53 76

Helsingborg
Kontakt: Henni Wiik
Telefon: 0732-31 53 81
E-post: henni.wiik@helsingborg.se

Höganäs
Kontakt: Yvonne Tapper-Bergendahl
Telefon: 042-33 73 09

Klippan
Kontakt: Thomas Löfgren
Telefon: 0435-283 44
E-post: thomas.lofgren@klippan.se

Kristianstad
Kontakt: Karin Öhman 
E-post: karin.ohman@utb.kristianstad.se

Kävlinge
Kontakt: Kerstin Heinat
Kontakt: 046-73 90 00

Landskrona
Kontakt: Maria Härdin
Telefon: 0418-47 41 24

Lomma
Kontakt: Dan Teglund
Telefon: 040 - 641 10 29

Lund
Kontakt: Ulla-Stina Steiner
E-post: ulla-stina.steiner@lund.se

Malmö
Kontakt: Dorina Decker
Telefon: 0708-269430
E-post: dorina.decker@malmo.se

Simrishamn
Kontakt: Emma Danielsson
E-post: emma.danielsson@simrishamn.se

Staffanstorp
Kontakt: Julia Stenberg
Telefon: 0703-55 97 35

Svedala 
Kontakt: Håkan Gunér
Telefon: 0709-89 67 85
E-post: hakan.guner@svedala.se

Trelleborg
Kontakt: Alma Muharemovic
Telefon: 0410 - 73 35 59
E-post: alma.muharemovic@trelleborg.se

Vellinge
Kontakt: Ann-Charlotte Jardby
Telefon: 040-42 52 31

Ystad
Kontakt: Camilla Lydahl
Telefon: 0709-47 72 94
E-post: camilla.lydahl@ystad.se

Ängelholm
Kontakt: Eva Jönsson
Telefon: 0431-872 05

Östra Göinge
Kontakt: Sofia Eriksson
Telefon: 044-775 61 03
E-post: sofia.eriksson@ostragoinge.se

Stockholm län

 

Region Stockholm
Kontakt: Liisa Holtay
Telefon: 08-123 404 84, 070-967 64 72
liisa.holtay@sll.se
Kommun
Botkyrka
Kontakt: Marie Elmgard
E-post: marie.elmgard@botkyrka.se


Huddinge
Kontakt: Malin Borg
E-post: malin.borg@huddinge.se

Nacka
Kontakt: Eva-Christina Bergander
Telefon: 070-431 77 82

Salem
Kontakt: Anna Röst Riben
Telefonnummer: 08-5325 98 00
E-post: anna.rost.riben@salem.se

Sigtuna
Kontakt: Irma Pettersson
Telefon: 08-591 266 44

Stockholm stad
Kontakt: Krassimira González
E-post: krassimira.gonzalez@stockholm.se

Södertälje
Kontakt: Jasna Vidacic
Telefon: 08-523 03 279
E-post: jasna.vidacic@sodertalje.se

Upplands-Bro
Kontakt: Ulla Eriksson Ek
Telefon: 08-581 691 88

Vallentuna
Kontakt: Michéle Alonzo Bocké
Telefon: 08-587 857 61

Värmdö
Kontakt: Kristina Taylor
Telefon: 08-570 47706

Södermanlands län

Region Sörmland 
Kontakt: Ann-Sofi Karlsson
E-post:
ann-sofi.karlsson@regionsormland.se
Telefon: 016-10 37 95

Kommun

Katrineholm
Kontakt: Jasmine Hamad & Kendra Terpening

Nyköping
Kontakt: Sebastian Röhlcke
E-post: sebastian.röhlcke@nykoping.se
Telefon: Tel: 0155 – 45 79 72

Uppsala län

Region Uppsala
Kontakt: Karin Settergren
Telefon: 0171-418410
E-post: psykologforbundet.lul@lul.se

Kommun

Håbo
Kontakt: Tiffany Betts 
Telefon: 0171-52670 
E-post: tiffany.betts@edu.habo.se

Knivsta
Kontakt: Veronica Adan
E-post: veronica.adan@knivsta.se

Uppsala
Kontakt: Marie-Louise Airikka Pilichi
Telefon: 018-727 86 11

Värmlands län

Region Värmland 
Oskar Eriksson
Mail: oskar.eriksson@regionvarmland.se
Tfn: 054-616961

Kommun

Arvika
Kontakt: Ove Jernström
Telefon: 0570-819 81

Forshaga
Kontakt: Mikael Nyberg
Telefon: 0541-720 79

Karlstad
Kontakt: Pille Kustov
E-post: pille.kustov@karlstad.se

Västerbottens län

Region Västerbotten
Kontakt: Yannick Kercoff
Mail: Yannick.Kercoff@vll.se
Telefon: 0910 770702

Kommun

Skellefteå
Kontakt: Thomas Hahr
Telefon: 0910-71 27 19

Västernorrlands län

Region Västernorrland
Kontakt: Johan Thelander
E-post: johan.thelander@rvn.se
Tfn: 060-181886

Kommun

Kramfors
Kontakt: Evelina Sandelin
E-post: evelina.sandelin@kramfors.se

Sundsvall
Kontakt: Jeanette Stenwall
Telefon: 073-274 59 64
E-post: jeanette.stenvall@sundsvall.se

Timrå
Kontakt: Marit Tallkvist
Telefon: 0601-632 31

Örnsköldsvik 
Kontakt: Eva Sahlin
Telefon: 073-064 60 26
E-post: eva.a.sahlin@ornskoldsvik.se

Västmanlands län

Region Västmanland
Kontakt: Martin Brattmyr
E-post: martin.brattmyr@regionvastmanland.se
Telefon: 021-48 18 780

Kommun

Hallstahammar
Kontakt: Anna-Carin Unnebäck 
E-post: anna-carin.unneback@hallstahammar.se
Telefon: 0220-242 42

 

Västra Götalands län

Västra Götalandsregionen
Kontakt Annika Westergård

Kommun

Alingsås
Kontakt: Emil Jalonen (föräldraledig) och Axel Jonasson
Telefon: 0729-980677 (Axel)

Göteborg stad
Kontakt: Andreas Olsson
Telefon: 031-3666745
E-post: andreas.olsson@vastrahisingen.goteborg.se

Härryda 
Kontakt: Emmelie Carlsson
E-post: emmelie.carlsson@gmail.com

Kungälvs
Kontakt: Ann Karlsson
Telefon: 0733-726458
Epost: annelisabeth.karlsson@kungalv.se

Lerum
Kontakt: Mervi Helles
Telefon: 0302-521405
E-post: mervi.helles@lerum.se

Lidköping
Kontakt: Mia Ejnefjäll
Telefon: 0510-771235
E-post: mia.ejnefjall@lidkoping.se

Lysekil
Kontakt: Karin Harrysson Carlsson
Telefon: 0523-613 169

Partille
Kontakt: Joel Pousette
Telefon: 031-792 14 13
E-post: Joel.pousette@partille.se

Skövde
Kontakt: Maria Ekenstierna
E-post: Maria.ekenstierna@skovde.se

Sotenäs
Kontakt: Marianne Lindkvister
E-post: marianne.lindkvister@sotenas.se

Stenungsund
Kontakt: Bodil Levin Lagerlöf
Telefon: 0303-73 25 46

Strömstad
Kontakt: Kathya Falconi

Trollhättan
Kontakt: Helen Johansson

Uddevalla
Kontakt: Jonas Olsson
E-post: jonas.olsson@uddevalla.se  
Telefon: 0522-69 75 34

Ulricehamn
Kontakt: Mikael Odhage
Telefon: 0321-59 53 15

Örebro län
 

Region Örebro län
Kontakt: Izabela Adamiak
E-post: psykologforeningen.oll@regionorebrolan.se
Tfn: 019-6021662

Kommun

Hällefors
Kontakt: Birgitta Palm Andersson
Telefon: 0591-64317

Karlskoga
Kontakt: Jonas Wallengren
E-post: jonas.wallengren@karlskoga.se

Lindesberg
Kontakt: Teodor Ek
E-post: teo.ek.84@gmail.com

Örebro
Kontakt: Helena Lissén-Hallonqvist
E-post: helena.lissen.hallonqvist@orebro.se

Östergötlands län

Region Östergötland
Kontakt: Andreas Björklind 
E-post: andreas.bjorklind@regionostergotland.se 
Tfn: 010-105 96 75 (rec)

Kommun

Linköping
Kontakt: Rosita Storm
mail: rosita.storm@linkoping.se
Telefon: 013-263132

Mjölby
Kontakt: Tobias Björn
mail: tobias.bjorn@mjolby.se
Telefon: 0142-366014

 

Norrköping
Kontakt: Anna Pralica
E-post: anna.pralica@edu.norrkoping.se
Telefon: 011-151267