Facklig kontakt i region och kommun

Här hittar du kontaktinformation till din lokala fackliga kontakt. Välj ditt län eller region och hitta aktuella kontaktuppgifter.

Blekinge län

Region Blekinge

Kontakt: Donny Glimmefors
Telefon: 0455-73 10 32
E-post: donny.glimmefors@regionblekinge.se

Kommun

Karlskrona
Kontakt: Rasmus Elmelid
Telefon: 0455-32 13 43
E-post: rasmus.elmelid@karlskrona.se

Dalarnas län

Region Dalarna

Kontakt: Ylva Nordesjö
Telefon: 070-3723009
E-post: Ylva.Nordesjo@ltdalarna.se

Gävleborgs län

Region Gävleborg

Kontakt: Arvin Hembäck
E-post: arvin.hemback@regiongavleborg.se

Kommun

Bollnäs
Kontakt: Kristina Wirén
Telefon: 070-300 54 62

Kontakt: Marie Bergman
E-post: marie.bergman@bollnas.se

Gävle 
Kontakt: Åsa Håkansson
Telefon: 026-17 50 41
E-post: asa.hakansson@gavle.se 

Ljusdal
Kontakt: Olle af Klintberg

Jämtlands län

Region Jämtland Härjedalen

Kontakt: Linda Petersson
Telefon: 0702-163689  
E-post: linda.petersson@regionjh.se

Kommun

Östersund
Kontakt: Peter Leiler
E-post: peter.leiler@zonline.se

Jönköpings län

Region Jönköpings län

Kontakta förbundets kansli.

Kommun

Jönköping
Kontakt: Klas Nyrinder
Telefon: 036-105906
E-post: klas.nyrinder2@jonkoping.se

Värnamo
Kontakt: Helena Almén
Telefon: 0370-377 236
E-post: helena.almen@edu.varnamo.se

 

 

Kalmar län

Region Kalmar län
Kontakt: Maria Aldén
Telefon: 0480-83775 
E-post: maria.alden@regionkalmar.se

Kommun

Kalmar
Kontakt: Samuel Vendel

Nybro
Kontakt: Ibelises Pozo Karlsson
Telefon: 0481 45268

Oskarshamn
Kontakt: Elisabeth Shahin Widmark
Telefon:  0491-883 67

Kronobergs län

Region Kronoberg

Kontakt: Sylwia Chlopicka
Telefon: 0470-586029
E-post: Sylwia.chlopicka@kronoberg.se

Kommun

Ljungby

Kontakt: Maria Johansson
Telefon: 0372-78 41 09
E-post: maria.johansson1@ljungby.se

Norrbottens län

Region Norrbotten
Kontakt: Susanna Carlsson
Telefon: 0921-670 10 
E-post: susanna.carlsson@norrbotten.se

Kommun

Kiruna
Kontakt: Freddy Brandebo
E-post: freddy.brandebo@kiruna.se

Luleå
Kontakt: Isabel Rutqvist 
Telefon: 070-3435645
E-post: isabel.rutqvist@skol.lulea.se

Region Gotland

Gotland

Kontakt: Aron Sjöberg 
Telefon: 0498-268 702
E-post: aron.sjoberg@gotland.se 

Region Halland

Region Halland
Kontakt: Angelica Spaak
Telefon: 0340 482197
E-post: Angelica.spaak@regionhalland.se

Kommun

Falkenberg 
Kontakt: Vakant
E-post:

Halmstad
Kontakt: Jon Lindén
Telefon: 073-403 65 49
E-post: jon.linden@halmstad.se

Kungsbacka
Kontakt: Jakob Andersson
E-post: jakob.andersson4@kungsbacka.se

Varbergs kommun
Kontakt: Stavroula Moschovidou
Telefon: 070-566 66 93
E-post: stavroula.moschovidou@varberg.se

Skåne län

Region Skåne
Kontakt: Maria Nermark
Telefon: 0768-93 01 11
E-post: maria.nermark@skane.se

Kommun

Bromölla
Kontakt: Ronny Gunnarsson
Telefon: 0456 - 82 22 19

Burlöv
Kontakt: Albin Tingsvall
Telefon: 040 - 625 61 90
E-post: albin.tingsvall@burlov.se

Eslöv
Kontakt: Tinka-Lill Lodén
Telefon: 0413-620 27, 0725-22 53 76

Helsingborg
Kontakt: Henni Wiik
Telefon: 0732-31 53 81
E-post: henni.wiik@helsingborg.se

Höganäs
Kontakt: Carolina Wassermann
Telefon: 072-469 11 04 
E-post: carolina.wassermann@hoganas.se

Klippan
Kontakt: Thomas Löfgren
Telefon: 0435-283 44
E-post: thomas.lofgren@klippan.se

Kristianstad
Kontakt: Karin Öhman 
E-post: karin.ohman@utb.kristianstad.se

Kävlinge
Kontakt: Kerstin Heinat
Kontakt: 046-73 90 00

Landskrona
Kontakt: Maria Härdin
Telefon: 0418-47 41 24

Lomma
Kontakt: Dan Teglund
Telefon: 040 - 641 10 29

Lund
Kontakt: Isabel Stahlknecht
E-post: isabel.stahlknecht@lund.se

Malmö
Kontakt: Sara Nilsson Mohammadi
Telefon: 0708-22 49 79
E-post: sara.nilsson.mohammadi@malmo.se

Simrishamn
Kontakt: Emma Danielsson
E-post: emma.danielsson@simrishamn.se

Staffanstorp
Kontakt: Julia Stenberg
Telefon: 0703-55 97 35

Svedala 
Kontakt: Håkan Gunér
Telefon: 0709-89 67 85
E-post: hakan.guner@svedala.se

Trelleborg
Kontakt: Sergio Eslava-Leon
Telefon: 0410 - 73 39 75
E-post: sergio.eslava-leon@trelleborg.se

Vellinge
Kontakt: Ann-Charlotte Jardby
Telefon: 040-42 52 31

Ängelholm 
Kontakt: Mikael Nilsson 
E-post: mikael.nilsson@engelholm.se

Östra Göinge
Kontakt: Sofia Eriksson
Telefon: 044-775 61 03
E-post: sofia.eriksson@ostragoinge.se

Stockholm län

 

Region Stockholm
Kontakt: Liisa Holtay
Telefon: 08-123 404 84, 070-967 64 72
E-post: liisa.holtay@sll.se
Kommun

Botkyrka
Kontakt: Vakant
E-post: 

Ekerö
Kontakt: Diana Abelin
Telefon: 08-124 57 100


Huddinge
Kontakt: Malin Borg
E-post: malin.borg@huddinge.se

Järfälla
Kontakt: Magnus Eklund
Telefon: 08-580 28 76
E-post: magnus.eklund@jarfalla.se

Lidingö
Kontakt: Miriam Hielscher
E-post:  miriam.hielscher@lidingo.se
T
elefon: 0725537212

Nacka
Kontakt: Eva-Christina Bergander
Telefon: 070-431 77 82

Sigtuna
Kontakt: Sophia Klintborg 
E-post: sophia.klintborg@sigtuna.se
T
elefon: 08-591 263 03, 0736-338 782

Stockholm stad
Kontakt: Krassimira González 
E-post: krassimira.gonzalez@stockholm.se

Södertälje
Kontakt: Sussanne Friström 
Telefon: 08-523 064 45
E-post: sussanne.fristrom@sodertalje.se

Tyresö
Kontakt: Vakant   
Telefon:   
E-post: 

Täby
Kontakt Katarina Hiort Jakobsson
Telefon: 08- 555 590 98
E-post: katarina.hjortjakobsson@taby.se 

Upplands-Bro
Kontakt: Ulla Eriksson Ek
Telefon: 08-581 691 88

Värmdö
Kontakt: Vakant
Telefon: 

Södermanlands län

Region Sörmland 

Kontakt: Ann-Sofi Karlsson
Telefon: 016-10 37 95
E-post: ann-sofi.karlsson@regionsormland.se

Kommun

Katrineholm
Kontakt: Kendra Terpening

Uppsala län

Region Uppsala
Kontakt: Sara Marklund
Telefon: 018-611 43 89
E-post: psykologforbundet.lul@lul.se

Kommun

Håbo
Kontakt: Tiffany Betts 
Telefon: 0171-52670 
E-post: tiffany.betts@edu.habo.se

Knivsta
Kontakt: Veronica Adan
E-post: veronica.adan@knivsta.se

Uppsala
Kontakt: Marie-Louise Airikka Pilichi
Telefon: 018-727 86 11

Värmlands län

Region Värmland 
Ulrika Sharifi
Mail: Ulrika.sharifi@regionvarmland.se
Tfn: 0730982220

Kommun

Arvika
Kontakt: Ove Jernström
Telefon: 0570-819 81

Forshaga
Kontakt: Vakant
Telefon: 

Karlstad
Kontakt: Pille Kustov
E-post: pille.kustov@karlstad.se

Västerbottens län

Region Västerbotten

Kontakt: Linda Sundqvist
Telefon: 
E-post: linda.sundqvist@regionvasterbotten.se 

Kommun

Umeå
Kontakt: Lena Svedjehed
Telefon: 090-165124
E-post: lena.svedjehed@umea.se

Västernorrlands län

Region Västernorrland
Kontakt: Johan Thelander
Telefon: 060-18 18 86
E-post: johan.thelander@rvn.se

Kommun

Kramfors
Kontakt: Evelina Sandelin
E-post: evelina.sandelin@kramfors.se

Sundsvall
Kontakt: Jeanette Stenwall
Telefon: 073-274 59 64
E-post: jeanette.stenvall@sundsvall.se

Timrå
Kontakt: Marit Tallkvist
Telefon: 0601-632 31

Örnsköldsvik 
Kontakt: Eva Sahlin
Telefon: 073-064 60 26
E-post: eva.a.sahlin@ornskoldsvik.se

Västmanlands län

Region Västmanland
Kontakt: Sanna Väisänen
Telefon: 021-17 33 58
E-post: sanna.vaisanen@regionvastmanland.se

Kommun

Hallstahammar
Kontakt: Anna-Carin Unnebäck 
Telefon: 0220-242 42
E-post: anna-carin.unneback@hallstahammar.se

 

Västra Götalands län

Västra Götalandsregionen
Kontakt Eva Björklund
eva.g.bjorklund@vgregion.se
tfn 0700 82 22 38

Kommun

Alingsås
Kontakt: Emil Jalonen (föräldraledig)
Telefon: 

Borås
Kontakt: Helena Ehrenberg
Telefon: 033- 35 59 35
E-post: helena.ehrenberg@boras.se

Göteborg stad
Kontakt: Tove Gelin
Telefon: 0706-85 48 82
E-post: tove.gelin@grundskola.goteborg.se

Härryda 
Kontakt: Lova Hillarp Katz
Telefon:0317246826
E-post: lova.hillarpkatz@harryda.se

Kungälv
Kontakt: Ann Karlsson
Telefon: 0733-726458
E-post: annelisabeth.karlsson@kungalv.se

Lerum
Kontakt: Mervi Helles
Telefon: 0302-521405
E-post: mervi.helles@lerum.se

Lidköping
Kontakt: Mia Ejnefjäll
Telefon: 0510-771235
E-post: mia.ejnefjall@lidkoping.se

Lysekil
Kontakt: Karin Harrysson Carlsson
Telefon: 0523-613 169

Partille
Kontakt: Joel Pousette
Telefon: 031-792 14 13
E-post: Joel.pousette@partille.se

Skövde
Kontakt: Maria Ekenstierna
E-post: Maria.ekenstierna@skovde.se

Sotenäs
Kontakt: Marianne Lindkvister
E-post: marianne.lindkvister@sotenas.se

Strömstad
Kontakt: Kathya Falconi

Trollhättan
Kontakt: Helen Johansson

Uddevalla
Kontakt: Jonas Olsson
E-post: jonas.olsson@uddevalla.se  
Telefon: 0522-69 75 34

Ulricehamn
Kontakt: Mikael Odhage
Telefon: 0321-59 53 15

 

Örebro län
 

Region Örebro län
Kontakt: Izabela Adamiak
Telefon: 019-6021662
E-post: psykologforeningen.oll@regionorebrolan.se

Kommun

Hällefors
Kontakt: Birgitta Palm Andersson
Telefon: 0591-64317

Karlskoga
Kontakt: Jonas Wallengren
E-post: jonas.wallengren@karlskoga.se

Lindesberg
Kontakt: Teodor Ek
E-post: teodor.ek@lindesberg.se

Örebro
Kontakt: Helena Lissén-Hallonqvist
E-post: helena.lissen.hallonqvist@orebro.se

Östergötlands län

Region Östergötland
Kontakt: Andreas Björklind
Telefon: 010-105 96 75 (rec)
E-post: andreas.bjorklind@regionostergotland.se 

Kommun

Linköping
Kontakt: Rosita Storm
Telefon: 013-263132
E-post: rosita.storm@linkoping.se

Mjölby
Kontakt: Vakant
Telefon: 0142-
E-post: @mjolby.se

 

Motala
Kontakt: Erik Aspeqvist
Telefon: 0141-22 25 85
E-post: erik.aspeqvist@motala.se

Norrköping
Kontakt: Anna Pralica
Telefon: 011-15 12 67
E-post: anna.pralica@edu.norrkoping.se