Hoppa till huvudinnehåll Sök Logga in Bli medlem

Årets Psykologpristagare är en kunskapsspridare som vill hjälpa autister att blomstra

Publicerad: 2026-05-09 21:46

Psykologpriset 2026 går till Maria Bühler för hennes betydelsefulla insatser inom det neuropsykiatriska fältet, med särskilt fokus på flickor och kvinnor med autism/ADHD och problematisk skolfrånvaro. I sitt arbete kombinerar hon framgångsrikt klinisk expertis med kunskapsspridning och samhällsengagemang.

Hur kändes det att få veta att du är årets Psykologpristagare?

– Jag fick samtalet när jag var på semester i Indien, så jag och Kristina Taylor hade lite svårt att nå fram till varandra först. Men när jag till slut fattade att jag fått priset blev jag jätteglad. Det är superhedrande!

Varför har du valt att arbeta med just personer med neuropsykiatriska funktionsnedsättningar?

– Det var egentligen inte alls planen när jag utbildade mig. Men när jag gjorde min PTP som skolpsykolog runt 2002 träffade jag ett barn som troligtvis hade både autism och ADHD – och jag förstod mig helt enkelt inte på det här lilla barnet. Hans beteende stämde inte alls överens med det jag hade lärt mig på min grundutbildning. Så det var dels insikten att "Jag kan inte det här, jag måste lära mig mer", dels min upplevelse att barn med NPF blir orättvist behandlade i samhället. Ofta på grund av okunskap. Sedan dess har jag stannat kvar i det här fältet för att det är så himla intressant. Senare fick jag också ett eget barn med ADHD. Att försöka förstå henne bättre och kämpa för hennes rättigheter blev ytterligare en sporre för mig.

Juryn beskriver dig som en kunskapsspridare och en stark röst i samhällsdebatten. Var kommer din drivkraft ifrån?

– Vi psykologer har väldigt mycket att tillföra i debatten. Det är viktigt att vi tar mer plats så att det inte bara blir läkare som uttalar sig i de här frågorna, vilket jag kanske tycker att det har varit historiskt sett. Sedan är jag väl helt enkelt en ganska engagerad person. Och jag har alltid tyckt om att uttrycka mig i skrift, så jag gillar att skriva debattartiklar och böcker. Jag ville bli författare som barn. Ibland undrar mina kollegor hur jag orkar med att debattera i sociala medier och så. Men jag tycker faktiskt att det är roligt och stimulerande. Man får ju en del skit, men jag upplever att jag utvecklas mycket av det, för då tvingas jag tänka till och försöka förstå de som inte håller med mig.

Vad händer inom ditt fält just nu?

– Just nu är jag väldigt influerad av ett spår inom autismforskningen som kallas för autistic flourishing. I korthet handlar det om att fokusera på vad vi kan göra i samhället för att det ska bli bättre för personer med autism, i stället för att hela tiden fastna i det patologiska perspektivet. Det senare är jag personligen ganska trött på. Vi borde hellre ställa oss frågan: "Hur kan vi få autister att blomstra i livet?". Det här är ett steg i ett paradigmskifte som jag tycker är jättespännande och som jag tror stenhårt på. Jag upplever att dagens psykiatri till stor del är inriktad på att hålla ifrån sig patienterna, vilket många faktiskt bara blir sjukare av.

Vad har du på gång framöver?

– Under sommaren ska jag sätta igång med att revidera min bok Flickor med autism och ADHD som kom ut 2020. Den börjar bli lite utdaterad, så det är dags att uppdatera den med ny forskning och så. Det ser jag fram emot!

Om Maria Bühler

  • Legitimerad psykolog och specialist i neuropsykologi
  • Utbildad vid Göteborgs Universitet
  • Driver en privat mottagning
  • Flyttar från Stockholm till Göteborg i juni
  • Aktuell med boken Extrem kravkänslighet, PDA : Att förstå och hjälpa (Natur & Kultur)
  • Läs mer om Psykologpriset och hela motiveringen här

 

Priser Kongress